Licensed to Princemont Swim League - 1
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 6/25/2018 03:52 PM
                          SX @ WA 6-23-18 - 6/23/2018                          
                                    Results                                    
 
NOTE: This meet was swam at West Arundel, which is 25 yards.
      To compare the times to SCM (25M), divide them by 0.9.
 
Event 1  Boys 18 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  League Rec: ! 1:38.71   7/29/2017 Theresa Banks Swim Club, TB_A              
                         M Jackson, S Smith, S Barbour, K Young            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Severn Crossing  'A'                                   NT    1:57.07    7  
     1) Eziemefe, Ovie 17               2) Ferebee, Alexander 18          
     3) Edwards, Kent 15                4) Edwards, Cameron 17            
  2 West Arundel Swim Team  'A'                            NT    2:01.00    5  
     1) Pacheco, Joseph 16              2) Ramirez, Alex 16               
     3) Venit, Michael 13               4) Lancaster, Justin 18           
  3 West Arundel Swim Team  'B'                            NT    2:15.13    4  
     1) Nagle, Kyle 16                  2) Nessler, Douglas 18            
     3) Girlie, Dimitri 17              4) Ferrer, Tyler 16               
 -- Severn Crossing  'B'                                   NT         DQ  
     1) Lorditch, John 16               2) Bankett, Kendall 17            
     3) Kmt, Burhan 16                  4) Williams, Frederick 15         
 -- West Arundel Swim Team  'C'                            NT         DQ  
     1) Rubio, Angel 11                 2) Cintron, Michael 13            
     3) Bard, JT 14                     4) Minor, Sam 13                  
 
Event 2  Girls 18 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  League Rec: ! 1:54.23   7/30/2016 Theresa Banks Swim Club, TB_A              
                         T Jackson, N Johnson, G Standfield, S Minor       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Severn Crossing  'A'                                   NT    2:12.26    7  
     1) Johnson, Billie 17              2) Washington, Taylor 16          
     3) Steele, Haley 15                4) Salmon, Mikayla 17             
  2 West Arundel Swim Team  'A'                            NT    2:24.18    5  
     1) Pacheco, Maylyn 15              2) McMahon, Becca 18              
     3) Clark, Olivia 15                4) Wood, Kristen 15               
  3 Severn Crossing  'B'                                   NT    2:45.57    4  
     1) Le, Lynnie 17                   2) Tengen, Munyang 16             
     3) Johnson, Zaria 15               4) Jones, Kierra 17               
  4 West Arundel Swim Team  'B'                            NT    2:46.06    3  
     1) Johnson, Brittany 18            2) Franklin, Olivia 15            
     3) Pace, Joy 17                    4) Schmitz, Holland 15            
  5 West Arundel Swim Team  'C'                            NT    3:04.83  
     1) Poston, Madeline 15             2) Earley, Sara 15                
     3) Yeardley, Eden 14               4) Deinlein, Isabelle 13          
 
Event 3  Boys 10 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 14.08        1980 Mark Henderson, FW                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stello, Hunter            10 WA                     20.61      20.71    5  
  2 Akonnor, Mathew           10 WA                     19.17      20.72    3  
  3 Capers, Jalil              9 SX                     27.73      28.91    2  
  4 Jackson, Preston          10 WA                     32.50      32.96  
  5 Berrocal, Victor          10 WA                     36.40      37.45  
  6 Deinlein, Dominick        10 WA                     44.41      44.47  
 -- Johnson, Malcolm           8 SX                     23.68         DQ  
 -- Kmt, Ansar                10 SX                     40.23         DQ  
 -- Samayoa, Gabriel          10 WA                     37.12         DQ  
 
Event 4  Girls 10 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 13.88        2012 Gabrielle Standfield, TB                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Mia              10 SX                     19.04      18.19    5  
  2 Lancaster, Saxen           9 SX                     27.54      25.40    3  
  3 Coble, Lily                8 WA                     21.57      25.83    2  
  4 Salinas, Gigi              9 SX                     27.95      29.76  
 -- Arroyo, Mia               10 WA                     28.56         DQ  
 -- Rinehart, Cassidy          9 WA                     44.58         DQ  
 
Event 5  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 26.95   7/30/2016 Joseph Hayburn, WPT_A                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMahon, Noah             11 WA                     38.12      38.09    5  
  2 Ngo, Nathan               11 WA                     40.64      39.90    3  
  3 Stokes, Joseph            12 SX                     40.78      41.33    2  
  4 Akonnor, Mekhi            12 WA                     39.24      47.41  
 -- Samayoa, David            12 WA                        NT         DQ  
 -- Teagle, Myles             11 WA                     59.52         DQ  
 -- Samayoa, Diego            11 WA                   1:17.14         DQ  
 
Event 6  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 27.56   7/29/2017 Nisa Ellis, KSC_A                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eziemefe, Adaora          12 SX                     32.13      31.59    5  
  2 Steele, Brooke            12 SX                     31.97      35.63    3  
  3 Hiers, Jordan             11 WA                     40.13      37.22    2  
  4 Lancaster, Sage           12 SX                     38.69      38.46  
  5 Rea, Katie                11 WA                     39.56      40.97    1  
  6 Testa, Emma               11 WA                     57.18      52.46  
 
Event 7  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 24.53    7/2/2016 Ryan Mathis, KSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Venit, Michael            13 WA                     29.71      28.95    5  
  2 Reed, Thomas              14 SX                     31.30      30.33    3  
  3 Carter, Seth              13 WA                        NT      43.31    2  
  4 Bard, JT                  14 WA                     56.93      49.52  
  5 Sneed, Shane              13 SX                     52.70      49.65    1  
  6 Minor, Sam                13 WA                     51.45      53.81  
  7 Ngo, Vincent              13 WA                     55.45      54.14  
 -- Sise, Sapri               12 SX                   1:01.63         DQ  
 -- Rubio, Hamilton           14 WA                     35.72         DQ  
 
Event 8  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 27.12        2002 Allison Stevens, WLS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adegbemileke, Lola        14 SX                     43.78      35.96    5  
  2 Roundtree, Michala        13 WA                     35.66      36.28    3  
  3 Ferrer, Samantha          14 WA                     42.12      42.88    2  
  4 Yeardley, Eden            14 WA                     43.91      48.62  
  5 Edwards, Karis            13 SX                     54.19      52.14    1  
 -- McMiller, Grace           13 SX                     54.39         DQ  
 
Event 9  Boys 15-18 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 23.18   6/24/2017 Sterling Smith, TB                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Cameron          17 SX                     28.42      26.96    5  
  2 Edwards, Kent             15 SX                     28.80      27.45    3  
  3 Lancaster, Justin         18 WA                     27.55      29.13    2  
  4 Eziemefe, Ovie            17 SX                     30.74      30.05  
  5 Girlie, Dimitri           17 WA                     28.97      30.32    1  
  6 Ramirez, Alex             16 WA                     33.68      32.87  
  7 Nagle, Kyle               16 WA                     34.82      33.08  
  8 Ferrer, Tyler             16 WA                     37.92      40.28  
 -- Kmt, Burhan               16 SX                     39.02         DQ  
 
Event 10  Girls 15-18 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 26.10   7/30/2016 Annie Hayburn, WPT_A                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steele, Haley             15 SX                     32.72      31.01    5  
  2 Johnson, Billie           17 SX                     36.61      33.15    3  
  3 Clark, Olivia             15 WA                     33.84      33.38    2  
  4 Salmon, Mikayla           17 SX                     33.40      33.90  
  5 Le, Lynnie                17 SX                     39.97      36.69  
  6 Johnson, Zaria            15 SX                     38.34      37.45  
  7 Wood, Kristen             15 WA                     36.70      38.00    1  
  8 McMahon, Becca            18 WA                     37.70      38.79  
  9 Pace, Joy                 17 WA                     37.73      39.20  
 10 Schneck, Jessica          18 WA                     41.14      39.77  
 11 Jones, Kierra             17 SX                     47.35      52.34  
 
Event 11  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 14.16        1979 Mickey Gray, MSR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abalama, Antonio           8 WA                     19.73      20.57    5  
  2 Johnson, Malcolm           8 SX                     22.38      21.13    3  
  3 Ho, Minhan                 8 WA                     24.33      23.01    2  
  4 Jennings, Timothy          7 SX                     25.80      26.46    1  
  5 Skelly, Brendan            5 WA                     32.04      29.21  
  6 Shourds, Mathew            8 WA                        NT      32.45  
  7 Johnson, Mason             6 SX                     31.88      35.85  
  8 Brent, Lance               6 SX                   1:22.63      36.08  
  9 Pierce, Jacob              6 WA                        NT      41.71  
 10 Krempel, Caiden            8 WA                     56.35      47.07  
 11 Samuel, Timothy            5 WA                        NT    1:28.02  
 -- Morris, Caleb              6 WA                     56.46         DQ  
 -- Pierce, Ryan               5 WA                        NT         DQ  
 
Event 12  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 14.60        1978 Danielle Mackey, RMS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Netherton, Ruby            8 WA                     17.23      16.99    5  
  2 Netherton, Scarlett        7 WA                     22.97      19.22    3  
  3 Skelly, Alyssa             8 WA                     24.35      23.90  
  4 Spivey, Ryann              7 SX                        NT      25.53    2  
  5 Kidwell, Caitlin           7 WA                     31.39      26.83  
  6 Lacarrubba, Adelina        8 WA                     28.25      27.97  
  7 Akonner, Morgan            5 WA                     31.00      28.03  
  8 Evans, Khloe               7 WA                     28.15      28.79  
  9 Pierce, Kayla              7 WA                        NT      31.26  
 10 Knight, Allison            7 SX                     33.81      31.28    1  
 11 Francis, Molly             6 WA                     41.39      34.53  
 12 Capers, Linah              6 SX                     48.32      37.12  
 13 French, Ariana             6 SX                     39.79      39.25  
 14 Roundtree, Jaya            5 WA                     40.78      41.25  
 15 Kmt, Hasanah               7 SX                     46.14      50.59  
 16 Marquez, Bella             6 WA                        NT    1:03.09  
 17 Coleman, Haley             7 WA                        NT    1:11.51  
 
Event 13  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 27.82        2005 Matthew Gibson, TPDC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Akonnor, Mathew           10 WA                     36.51      36.46    5  
  2 Stello, Hunter            10 WA                     39.02      37.19    3  
  3 Stello, Harry             10 WA                     43.10      44.69  
  4 Capers, Jalil              9 SX                     46.73      47.32    2  
  5 Samayoa, Gabriel          10 WA                   1:17.46      53.01  
  6 Smith, Daniel             10 WA                        NT      57.84  
  7 Brent, Shane               9 SX                   1:04.04      58.21    1  
  8 Sise, Ousman              10 SX                   1:09.95      59.81  
  9 Berrocal, Victor          10 WA                   1:03.19    1:04.30  
 10 Deinlein, Dominick        10 WA                   1:08.10    1:15.41  
 11 Holly, Alexander          10 SX                   1:16.15    1:22.75  
 
Event 14  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 28.18             T. Long / T. Crudup, SBP-1984/TB-1995        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Mia              10 SX                     34.57      33.84    5  
  2 Coble, Lily                8 WA                        NT      44.20    3  
  3 Lancaster, Saxen           9 SX                     47.05      45.80    2  
  4 Salinas, Gigi              9 SX                     48.50      48.06  
  5 Mensah, Destiny            9 WA                        NT      55.81    1  
  6 Spruill, Shelby            9 SX                     54.75      56.22  
  7 Carter, Anise              9 SX                        NT      58.84  
  8 Arroyo, Mia               10 WA                     54.93    1:00.07  
  9 Wassberg, Sabrina          9 WA                        NT    1:20.14  
 10 Reed, India                9 SX                        NT    1:24.77  
 11 Rinehart, Cassidy          9 WA                   1:36.20    1:26.64  
 -- Samuel, Marian             9 WA                   1:03.78         DQ  
 
Event 15  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 24.44   7/30/2016 Joseph Hayburn, WPT_A                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMahon, Noah             11 WA                     33.14      33.53    5  
  2 Akonnor, Mekhi            12 WA                     35.92      35.56    3  
  3 Stokes, Joseph            12 SX                     36.36      35.90    2  
  4 Byrd, Jelani              11 SX                     37.32      37.50    1  
  5 Rubio, Angel              11 WA                     40.33      40.71  
  6 Teagle, Myles             11 WA                     45.07      40.84  
  7 Bourne, Mason             11 SX                     42.47      43.06  
  8 Wise, Michael             12 WA                     43.86      44.94  
  9 Ho, Minhdang              11 WA                     50.71      46.40  
 10 Reed, Nathan              11 SX                     57.51      46.89  
 11 Quijada, Adrian           12 WA                     42.53      47.62  
 12 Samayoa, Diego            11 WA                   1:00.34      56.90  
 13 Samayoa, David            12 WA                   1:15.17    1:08.94  
 14 Bent, Johnathan           11 SX                   1:13.28    1:28.00  
 
Event 16  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 25.43   7/29/2017 Rayven Custis, TB_A                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eziemefe, Adaora          12 SX                     29.73      28.63    5  
  2 Steele, Brooke            12 SX                     33.28      31.83    3  
  3 Hiers, Jordan             11 WA                     31.73      31.97    2  
  4 Abalama, Viviana          11 WA                     40.88      39.76    1  
  5 French, Kyra              11 SX                     39.60      41.53  
  6 Testa, Emma               11 WA                     43.47      41.59  
  7 Shourds, Emily            12 WA                     46.13      42.46  
  8 Wright, Adrienne          11 SX                     55.16      54.76  
  9 Uduebor, Annetta          11 WA                        NT      59.56  
 
Event 17  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 23.22   7/29/2017 Joseph Hayburn, WPT_A                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendrick, William         14 WA                     25.26      24.95    5  
  2 Reed, Thomas              14 SX                     27.21      26.39    3  
  3 Rubio, Hamilton           14 WA                     29.28      28.90    2  
  4 Carter, Seth              13 WA                        NT      31.41  
  5 Cintron, Michael          13 WA                     34.27      35.41  
  6 Wood, Kyle                13 WA                     38.37      35.43  
  7 Sneed, Shane              13 SX                     39.81      38.19    1  
  8 Sise, Sapri               12 SX                     40.79      38.57  
  9 Minor, Sam                13 WA                     37.44      40.93  
 10 Bard, JT                  14 WA                        NT      42.32  
 11 Thomas-Cogar, Aidan       12 SX                     45.74      44.15  
 12 Ngo, Vincent              13 WA                     53.13      55.77  
 
Event 18  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 24.53   7/30/2016 Keyla Brown, AR_A                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steele, Morgan            14 SX                     28.00      28.96    5  
  2 Roundtree, Michala        13 WA                     32.43      32.73    3  
  3 Schneck, Jenna            14 WA                     35.54      34.90    2  
  4 Deinlein, Isabelle        13 WA                   1:31.02      39.22  
  5 Edwards, Karis            13 SX                     41.47      39.81    1  
  6 Banks, Rylie              13 SX                     48.93      46.56  
 
Event 19  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 47.38        1988 Mark Henderson, FW                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Cameron          17 SX                     55.97      53.02    5  
  2 Edwards, Kent             15 SX                     55.22      53.16    3  
  3 Lancaster, Justin         18 WA                     54.32      58.16    2  
  4 Pacheco, Joseph           16 WA                   1:00.19    1:00.50    1  
  5 Nessler, Douglas          18 WA                   1:02.23    1:02.43  
  6 Girlie, Dimitri           17 WA                   1:02.06    1:04.40  
  7 Miller, Ben               15 WA                   1:07.04    1:04.77  
  8 Bankett, Kendall          17 SX                   1:10.92    1:05.43  
  9 Williams, Frederick       15 SX                   1:14.83    1:13.69  
 10 Boyette, Glenn            17 WA                        NT    1:13.90  
 11 Ferrer, Tyler             16 WA                   1:11.12    1:13.96  
 12 Banks, Ryon               15 SX                   1:22.05    1:17.90  
 13 Windsor, Tre              16 SX                   1:31.95    1:32.09  
 
Event 20  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 53.45   7/29/2017 Sydney Mathis, KSC_A                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salmon, Mikayla           17 SX                   1:05.99    1:06.68    5  
  2 Washington, Taylor        16 SX                   1:09.82    1:08.96    3  
  3 Wood, Kristen             15 WA                   1:13.39    1:13.16    2  
  4 Schneck, Jessica          18 WA                   1:19.75    1:14.62    1  
  5 Pacheco, Maylyn           15 WA                   1:15.45    1:16.72  
  6 Schmitz, Holland          15 WA                   1:25.72    1:20.03  
  7 Poston, Madeline          15 WA                   1:26.88    1:21.30  
  8 Earley, Sara              15 WA                   1:33.84    1:28.78  
  9 Tengen, Munyang           16 SX                   1:23.41    1:29.00  
 10 Jones, Kierra             17 SX                   1:27.80    1:30.25  
 11 Franklin, Olivia          15 WA                        NT    1:31.62  
 12 Seegars, Gillian          16 SX                   1:47.67    1:39.75  
 
Event 21  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 18.45        1992 Steve Davis, OH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ho, Minhan                 8 WA                     32.51      29.82    5  
  2 Abalama, Antonio           8 WA                     30.14      32.35    3  
 -- Samuel, Timothy            5 WA                        NT         DQ  
 -- Pierce, Jacob              6 WA                        NT         DQ  
 -- Johnson, Malcolm           8 SX                     34.15         DQ  
 -- Jennings, Timothy          7 SX                     25.84         DQ  
 -- Krempel, Caiden            8 WA                        NT         DQ  
 -- Skelly, Brendan            5 WA                     39.88         DQ  
 -- Shourds, Mathew            8 WA                        NT         DQ  
 
Event 22  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 19.30        1976 Rhian Medlin, GA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skelly, Alyssa             8 WA                     26.77      26.85    5  
  2 Spivey, Ryann              7 SX                        NT      54.32    3  
 -- Roundtree, Jaya            5 WA                        NT         DQ  
 -- Francis, Molly             6 WA                        NT         DQ  
 -- Coleman, Haley             7 WA                        NT         DQ  
 -- Lacarrubba, Adelina        8 WA                     40.66         DQ  
 -- Knight, Allison            7 SX                   1:11.05         DQ  
 -- French, Ariana             6 SX                   1:09.62         DQ  
 -- Akonner, Morgan            5 WA                     39.02         DQ  
 -- Netherton, Scarlett        7 WA                        NT         DQ  
 -- Samuel, Sofia              8 WA                     46.08         DQ  
 -- Evans, Khloe               7 WA                        NT         DQ  
 -- Netherton, Ruby            8 WA                     32.66         DQ  
 -- Marquez, Bella             6 WA                        NT         DQ  
 -- Pierce, Kayla              7 WA                        NT         DQ  
 -- Kidwell, Caitlin           7 WA                   1:05.44         DQ  
 
Event 23  Boys 9-10 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 16.83        2010 Michael Kelley, MVP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stello, Hunter            10 WA                     24.27      24.33    5  
  2 Kmt, Ansar                10 SX                     28.20      26.00    3  
  3 Capers, Jalil              9 SX                     30.18      28.62    2  
  4 Jackson, Preston          10 WA                     29.00      28.68    1  
  5 Sise, Ousman              10 SX                     55.51      49.47  
 -- Holly, Alexander          10 SX                     37.36         DQ  
 -- Smith, Daniel             10 WA                        NT         DQ  
 -- Stello, Harry             10 WA                     38.01         DQ  
 -- Brent, Shane               9 SX                     39.70         DQ  
 
Event 24  Girls 9-10 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 16.52        1976 Joanne Duymovic, BCC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lancaster, Saxen           9 SX                     25.23      24.07    5  
  2 Coble, Lily                8 WA                     28.26      30.07    3  
  3 Reed, India                9 SX                        NT      34.37    2  
 -- Wassberg, Sabrina          9 WA                        NT         DQ  
 -- Spruill, Shelby            9 SX                     35.48         DQ  
 -- Samuel, Marian             9 WA                     47.69         DQ  
 -- Rinehart, Cassidy          9 WA                        NT         DQ  
 -- Mensah, Destiny            9 WA                        NT         DQ  
 
Event 25  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 31.60        1974 Steve Giovinazzo, TH                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ngo, Nathan               11 WA                     40.25      41.60    5  
  2 Wise, Michael             12 WA                     46.91      50.70    3  
  3 Byrd, Jelani              11 SX                     45.06      55.45    2  
  4 Ho, Minhdang              11 WA                     57.82      56.46  
  5 Rubio, Angel              11 WA                   1:07.64    1:04.97  
  6 Bourne, Mason             11 SX                   1:09.25    1:06.41    1  
  7 Bent, Johnathan           11 SX                   1:20.29    1:09.14  
 -- Quijada, Adrian           12 WA                   1:01.82         DQ  
 
Event 26  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 33.13        2009 Bridie Burke, MVP                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lancaster, Sage           12 SX                     38.41      37.57    5  
  2 Rea, Katie                11 WA                     46.14      46.13    3  
  3 Shourds, Emily            12 WA                   1:07.71      58.32    2  
 -- Wright, Adrienne          11 SX                   1:19.28         DQ  
 -- Uduebor, Annetta          11 WA                        NT         DQ  
 
Event 27  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 29.01   7/30/2016 Ryan Mathis, KSC_A                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Venit, Michael            13 WA                     34.56      35.66    5  
  2 Cintron, Michael          13 WA                     48.40      48.44    3  
  3 Wood, Kyle                13 WA                     53.78      56.71  
  4 Ngo, Vincent              13 WA                   1:03.78    1:00.15  
 -- Thomas-Cogar, Aidan       12 SX                   1:20.18         DQ  
 -- Sise, Ebrima              14 SX                   1:05.85         DQ  
 -- Sneed, Shane              13 SX                   1:05.26         DQ  
 
Event 28  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 31.71   7/29/2017 Jasmine Barry, TP_A                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adegbemileke, Lola        14 SX                     39.32      39.72    5  
  2 Roundtree, Michala        13 WA                     42.91      43.17    3  
  3 Schneck, Jenna            14 WA                     48.69      52.78    2  
  4 Edwards, Karis            13 SX                     53.27      53.53    1  
  5 Deinlein, Isabelle        13 WA                     55.09    1:01.69  
  6 McMiller, Grace           13 SX                   1:09.21    1:03.70  
 -- Banks, Rylie              13 SX                   1:22.21         DQ  
 
Event 29  Boys 15-18 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 26.08   7/29/2017 Sterling Smith, TB_A                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferebee, Alexander        18 SX                     34.43      33.08    5  
  2 Ramirez, Alex             16 WA                     36.15      35.49    3  
  3 Bankett, Kendall          17 SX                     37.75      35.63    2  
  4 Lorditch, John            16 SX                     35.68      35.87  
  5 Nessler, Douglas          18 WA                     38.34      38.51    1  
  6 Miller, Ben               15 WA                     43.54      39.34  
  7 Kmt, Burhan               16 SX                     40.51      39.77  
  8 Nagle, Kyle               16 WA                     41.47      40.53  
  9 Boyette, Glenn            17 WA                        NT      46.90  
 -- Eziemefe, Ovie            17 SX                     39.19         DQ  
 -- Williams, Frederick       15 SX                     44.09         DQ  
 
Event 30  Girls 15-18 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 31.03   7/29/2017 Shelby Ball, TP_A                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washington, Taylor        16 SX                     38.59      37.75    5  
  2 Clark, Olivia             15 WA                     38.44      38.51    3  
  3 Salmon, Mikayla           17 SX                     37.64      40.12    2  
  4 McMahon, Becca            18 WA                     41.08      40.89    1  
  5 Johnson, Zaria            15 SX                     42.40      43.43  
  6 Le, Lynnie                17 SX                     45.98      45.84  
  7 Schneck, Jessica          18 WA                        NT      46.84  
  8 Pace, Joy                 17 WA                     46.46      46.93  
  9 Franklin, Olivia          15 WA                     51.69      51.89  
 10 Seegars, Gillian          16 SX                   1:00.43      52.82  
 11 Earley, Sara              15 WA                     55.26      56.56  
 
Event 31  Boys 9-10 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 14.90        1978 Abe Reybold, MC                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Akonnor, Mathew           10 WA                     21.38      20.89    5  
  2 Stello, Harry             10 WA                     28.13      25.19    3  
  3 Kmt, Ansar                10 SX                     28.28      29.28    2  
  4 Berrocal, Victor          10 WA                     39.25      29.82  
  5 Smith, Daniel             10 WA                        NT      31.01  
  6 Brent, Shane               9 SX                     27.90      32.72    1  
  7 Jackson, Preston          10 WA                     31.86      34.43  
  8 Samayoa, Gabriel          10 WA                     52.26      40.69  
  9 Holly, Alexander          10 SX                     42.43      42.77  
 10 Sise, Ousman              10 SX                     36.49      45.53  
 
Event 32  Girls 9-10 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 14.88        2010 Sydney Mathis, KSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Mia              10 SX                     18.53      19.15    5  
  2 Arroyo, Mia               10 WA                     34.53      27.66    3  
  3 Spruill, Shelby            9 SX                     28.13      28.13    2  
  4 Salinas, Gigi              9 SX                     27.59      28.84  
  5 Samuel, Marian             9 WA                     38.71      33.50    1  
  6 Carter, Anise              9 SX                        NT      36.02  
  7 Wassberg, Sabrina          9 WA                        NT      43.51  
  8 Reed, India                9 SX                     58.24      55.27  
 -- Mensah, Destiny            9 WA                        NT         DQ  
 
Event 33  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 27.18   7/16/2016 Joseph Hayburn, WPT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMahon, Noah             11 WA                     40.82      42.13    5  
  2 Byrd, Jelani              11 SX                     46.32      48.06    3  
  3 Akonnor, Mekhi            12 WA                     50.76      50.37    2  
  4 Bourne, Mason             11 SX                     56.05      53.20    1  
  5 Reed, Nathan              11 SX                   1:05.94    1:01.43  
  6 Teagle, Myles             11 WA                   1:07.13    1:03.12  
  7 Bent, Johnathan           11 SX                   1:18.11    1:14.38  
  8 Samayoa, David            12 WA                   1:46.28    1:20.50  
  9 Samayoa, Diego            11 WA                   1:46.19    1:24.20  
 
Event 34  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 29.50        2006 Amina Wilson, TPDC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lancaster, Sage           12 SX                     44.27      44.50    5  
  2 Rea, Katie                11 WA                     47.30      46.18    3  
  3 French, Kyra              11 SX                     50.99      51.08    2  
  4 Abalama, Viviana          11 WA                     52.42      52.90    1  
  5 Shourds, Emily            12 WA                   1:04.13      55.25  
  6 Wright, Adrienne          11 SX                   1:23.41    1:27.46  
 
Event 35  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 26.21    7/9/2016 Ryan Mathis, KSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendrick, William         14 WA                     30.63      30.19    5  
  2 Rubio, Hamilton           14 WA                     39.91      39.07    3  
  3 Carter, Seth              13 WA                        NT      42.83  
  4 Bard, JT                  14 WA                     54.88      52.00  
  5 Sise, Ebrima              14 SX                     57.40      57.20    2  
  6 Thomas-Cogar, Aidan       12 SX                   1:00.50    1:01.87    1  
  7 Minor, Sam                13 WA                     59.53    1:04.69  
  8 Sise, Sapri               12 SX                   1:05.84    1:14.28  
 
Event 36  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 27.99        2011 Bridie Burke, MVP                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steele, Morgan            14 SX                     34.71      35.07    5  
  2 Ferrer, Samantha          14 WA                     42.57      42.27    3  
  3 Yeardley, Eden            14 WA                     44.37      47.77    2  
  4 Jimenez, Diana            14 WA                     44.35      47.84  
  5 Deinlein, Isabelle        13 WA                   1:02.91      57.13  
  6 Banks, Rylie              13 SX                   1:20.06    1:13.50    1  
 -- McMiller, Grace           13 SX                     55.79         DQ  
 
Event 37  Boys 15-18 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 24.58   7/29/2017 Ryan Mathis, KSC_A                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferebee, Alexander        18 SX                     30.32      30.25    5  
  2 Lancaster, Justin         18 WA                     30.15      30.64    3  
  3 Pacheco, Joseph           16 WA                     32.22      32.33    2  
  4 Eziemefe, Ovie            17 SX                     31.88      32.87    1  
  5 Nagle, Kyle               16 WA                     34.10      33.68  
  6 Lorditch, John            16 SX                     37.89      35.52  
  7 Ferrer, Tyler             16 WA                     38.09      42.01  
  8 Boyette, Glenn            17 WA                        NT      46.31  
  9 Windsor, Tre              16 SX                     56.99      56.85  
 -- Banks, Ryon               15 SX                     51.86         DQ  
 
Event 38  Girls 15-18 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 27.70        2010 Amina Wilson, TP                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Billie           17 SX                     32.95      32.28    5  
  2 Le, Lynnie                17 SX                     37.73      38.00    3  
  3 Pacheco, Maylyn           15 WA                     36.77      38.40    2  
  4 McMahon, Becca            18 WA                     39.47      39.31    1  
  5 Poston, Madeline          15 WA                     42.73      41.53  
  6 Seegars, Gillian          16 SX                     50.46      46.44  
  7 Earley, Sara              15 WA                     45.61      46.66  
  8 Tengen, Munyang           16 SX                     44.71      46.77  
  9 Pace, Joy                 17 WA                     42.57      47.91  
 10 Schmitz, Holland          15 WA                     50.57      49.19  
 
Event 39  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 16.58        2010 Anthony Nguyen, WOW                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ho, Minhan                 8 WA                     27.25      25.71    5  
  2 Abalama, Antonio           8 WA                     28.20      31.84    3  
  3 Skelly, Brendan            5 WA                     38.33      40.18  
  4 Shourds, Mathew            8 WA                        NT      49.93  
  5 Johnson, Mason             6 SX                     46.73      58.90    2  
  6 Brent, Lance               6 SX                   1:43.56    1:19.71    1  
 -- Jennings, Timothy          7 SX                     32.05         DQ  
 -- Pierce, Jacob              6 WA                        NT         DQ  
 -- Krempel, Caiden            8 WA                   1:07.35         DQ  
 -- Samuel, Timothy            5 WA                        NT         DQ  
 
Event 40  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 17.30        1976 Rhian Medlin, GA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Netherton, Ruby            8 WA                     23.05      21.61    5  
  2 Netherton, Scarlett        7 WA                     30.64      23.84    3  
  3 Lacarrubba, Adelina        8 WA                     32.64      26.75  
  4 Spivey, Ryann              7 SX                        NT      28.21    2  
  5 Skelly, Alyssa             8 WA                     27.59      28.95  
  6 Samuel, Sofia              8 WA                     39.70      34.34  
  7 Kidwell, Caitlin           7 WA                     43.35      37.59  
  8 Evans, Khloe               7 WA                     41.80      38.44  
  9 Pierce, Kayla              7 WA                        NT      41.34  
 10 French, Ariana             6 SX                     37.08      41.38    1  
 11 Capers, Linah              6 SX                     53.09      43.19  
 12 Knight, Allison            7 SX                     53.63      48.75  
 13 Francis, Molly             6 WA                   1:05.00      50.37  
 14 Akonner, Morgan            5 WA                     48.97      53.57  
 15 Coleman, Haley             7 WA                        NT    1:01.03  
 16 Kmt, Hasanah               7 SX                   1:04.86    1:27.32  
 -- Marquez, Bella             6 WA                        NT         DQ  
 -- Roundtree, Jaya            5 WA                        NT         DQ  
 
Event 41  Boys 12 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 1:03.00        1974 Raymond Brown, SSY                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ngo, Nathan               11 WA                   1:26.06    1:24.56    5  
  2 Stokes, Joseph            12 SX                   1:38.22    1:32.29    3  
  3 Wise, Michael             12 WA                   1:46.13    1:52.70    2  
  4 Ho, Minhdang              11 WA                   1:56.47    1:55.25  
  5 Rubio, Angel              11 WA                   2:03.20    1:58.75  
 -- Quijada, Adrian           12 WA                        NT         DQ  
 
Event 42  Girls 12 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 1:04.13        2009 Bridie Burke, MVP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eziemefe, Adaora          12 SX                   1:13.77    1:13.51    5  
  2 Steele, Brooke            12 SX                   1:16.13    1:20.68    3  
  3 Hiers, Jordan             11 WA                   1:28.63    1:29.22    2  
  4 Abalama, Viviana          11 WA                   2:11.50    2:03.68    1  
 -- Testa, Emma               11 WA                   2:06.68         DQ  
 
Event 43  Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 57.87        1995 Delonte Stephens, TPDC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendrick, William         14 WA                   1:06.45    1:06.58    5  
  2 Venit, Michael            13 WA                   1:07.70    1:07.83    3  
  3 Reed, Thomas              14 SX                   1:14.14    1:11.27    2  
  4 Cintron, Michael          13 WA                        NT    1:40.85  
  5 Wood, Kyle                13 WA                   1:49.14    1:46.97  
 -- Sise, Ebrima              14 SX                   2:13.67         DQ  
 
Event 44  Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 59.87        2011 Bridie Burke, MVP                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steele, Morgan            14 SX                   1:15.20    1:14.38    5  
  2 Adegbemileke, Lola        14 SX                   1:26.60    1:26.84    3  
  3 Ferrer, Samantha          14 WA                   1:36.65    1:36.50    2  
  4 Schneck, Jenna            14 WA                   1:35.02    1:45.03    1  
 -- Yeardley, Eden            14 WA                   1:59.40         DQ  
 
Event 45  Boys 15-18 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 53.46   6/24/2017 Sterling Smith, TB                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Cameron          17 SX                   1:05.68    1:03.84    5  
  2 Ferebee, Alexander        18 SX                   1:07.42    1:06.43    3  
  3 Pacheco, Joseph           16 WA                   1:08.83    1:10.50    2  
  4 Ramirez, Alex             16 WA                   1:14.63    1:13.94    1  
  5 Nessler, Douglas          18 WA                   1:17.11    1:15.72  
  6 Miller, Ben               15 WA                        NT    1:15.82  
  7 Lorditch, John            16 SX                   1:17.98    1:17.03  
  8 Kmt, Burhan               16 SX                   1:25.75    1:23.45  
 
Event 46  Girls 15-18 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 1:01.18        2006 Allie Stevens, WLS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Billie           17 SX                   1:15.45    1:13.02    5  
  2 Steele, Haley             15 SX                   1:17.14    1:13.69    3  
  3 Clark, Olivia             15 WA                   1:15.91    1:14.65    2  
  4 Johnson, Zaria            15 SX                   1:24.06    1:27.02  
  5 Wood, Kristen             15 WA                   1:27.65    1:27.46    1  
  6 Pacheco, Maylyn           15 WA                   1:26.00    1:28.93  
  7 Jones, Kierra             17 SX                   1:44.96    1:38.44  
  8 Tengen, Munyang           16 SX                   1:40.32    1:41.27  
  9 Schmitz, Holland          15 WA                   1:39.82    1:48.09  
 10 Franklin, Olivia          15 WA                   1:48.84    1:51.60  
 
Event 47  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  League Rec: ! 1:05.17        1982 Strathmore Bel Pre                         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Arundel Swim Team  'A'                            NT    1:25.97    7  
     1) Netherton, Scarlett W7          2) Netherton, Ruby W8             
     3) Ho, Minhan M8                   4) Abalama, Antonio M8            
  2 Severn Crossing  'A'                                   NT    2:01.28    5  
     1) Jennings, Timothy M7            2) Knight, Allison W7             
     3) French, Ariana W6               4) Johnson, Malcolm M8            
  3 West Arundel Swim Team  'B'                            NT    2:04.22    4  
     1) Skelly, Brendan M5              2) Kidwell, Caitlin W7            
     3) Shourds, Mathew M8              4) Skelly, Alyssa W8              
  4 Severn Crossing  'B'                                   NT    2:26.60    3  
     1) Spivey, Ryann W7                2) Brent, Lance M6                
     3) Capers, Linah W6                4) Johnson, Mason M6              
  5 West Arundel Swim Team  'C'                            NT    2:33.56  
     1) Pierce, Jacob M6                2) Lacarrubba, Adelina W8         
     3) Samuel, Sofia W8                4) Krempel, Caiden M8             
 
Event 48  Boys 9-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  League Rec: ! 1:40.93        2010 Takoma Park DC                             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Arundel Swim Team  'A'                            NT    2:01.33    7  
     1) Akonnor, Mathew 10              2) Ngo, Nathan 11                 
     3) Kendrick, William 14            4) Girlie, Dimitri 17             
  2 West Arundel Swim Team  'B'                            NT    2:08.06    5  
     1) Stello, Hunter 10               2) McMahon, Noah 11               
     3) Rubio, Hamilton 14              4) Miller, Ben 15                 
  3 Severn Crossing  'A'                                   NT    2:12.83    4  
     1) Capers, Jalil 9                 2) Stokes, Joseph 12              
     3) Reed, Thomas 14                 4) Edwards, Kent 15               
  4 West Arundel Swim Team  'C'                            NT    2:27.84  
     1) Jackson, Preston 10             2) Akonnor, Mekhi 12              
     3) Carter, Seth 13                 4) Boyette, Glenn 17              
  5 Severn Crossing  'B'                                   NT    2:51.35    3  
     1) Brent, Shane 9                  2) Byrd, Jelani 11                
     3) Sise, Sapri 12                  4) Bankett, Kendall 17            
 
Event 49  Girls 9-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  League Rec: ! 1:46.47   7/29/2017 Kingfish Swim Club,PMSL, KSC_A             
                         E Alston, N Ellis, J Eborn, S Mathis              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Severn Crossing  'A'                                   NT    2:00.82    7  
     1) Johnson, Mia 10                 2) Eziemefe, Adaora 12            
     3) Steele, Morgan 14               4) Steele, Haley 15               
  2 Severn Crossing  'B'                                   NT    2:18.22    5  
     1) Lancaster, Saxen 9              2) Steele, Brooke 12              
     3) Adegbemileke, Lola 14           4) Washington, Taylor 16          
  3 West Arundel Swim Team  'A'                            NT    2:21.01    4  
     1) Coble, Lily 8                   2) Hiers, Jordan 11               
     3) Roundtree, Michala 13           4) Johnson, Brittany 18           
  4 West Arundel Swim Team  'B'                            NT    2:36.87    3  
     1) Mensah, Destiny 9               2) Rea, Katie 11                  
     3) Ferrer, Samantha 14             4) Schneck, Jessica 18            
  5 West Arundel Swim Team  'C'                            NT    2:49.22  
     1) Arroyo, Mia 10                  2) Abalama, Viviana 11            
     3) Schneck, Jenna 14               4) Poston, Madeline 15            
 
                    Combined Team Scores - Through Event 49                    
 
  1. West Arundel Swim Team              285   2. Severn Crossing                     275