Licensed to Princemont Swim League - 1 HY-TEK's Meet Manager 6/26/2009 05:45 PM
TH@PGC - 6/20/2009
Results
Results updated: 26 June 2009
Event 1 Boys 18 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Prince George's Council #2809 'A' NT 2:43.83 7
1) Renehan, Sheridan 15 2) Eppard, Justin 11
3) Burns, Colin 12 4) Renehan, Nicholas 16
2 Temple Hills 'A' NT 3:04.71 5
1) Trevino, Tomas 16 2) Trevino, Chris 18
3) Summers, Richardo 14 4) Salazar, Erick 16
-- Temple Hills 'B' NT DQ
1) Pracht Jr., AJ 13 2) Finn, Cormac 12
3) Douglass, Michael 13 4) Benton, Donovan 11
-- Prince George's Council #2809 'B' NT DQ
1) Whittington, Gion 11 2) Perrsinger, Paul 16
3) Redding Jr, Dale 12 4) Humphrey, Drew 11
Event 2 Girls 18 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Temple Hills 'A' NT 2:57.94 7
1) Clark, Jevin 14 2) Reisman, Cara 14
3) Collins, Jessica 18 4) LaChance, Michelle 18
2 Temple Hills 'B' NT 4:01.74 5
1) Lindsay, Megan 14 2) Myers, Ariel 12
3) Jones, Alex 13 4) Lawson, Kendra 12
-- Prince George's Council #2809 'C' NT DQ
1) Divver, Caroline 10 2) Barrett, Anastasia 10
3) Reising, Harli 10 4) Kokonis, Kristen 12
Event 3 Boys 10 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
League Rec: # 15.50 1975 Rick Stuby, RMS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Robertson Jr, Jaso 9 AquaKnights 34.78 29.34 5
2 Lawson, Austin 9 TH_F 38.17 J2:29.81 3
3 Harmon, James 8 TH_F NT J29.84 2
4 McKeown, Jack 10 AquaKnights 30.37 J31.32 1
5 Burns, Zack 9 AquaKnights 32.34 J34.47
-- Brandt, Andrew 10 AquaKnights 41.40 DQ
Event 4 Girls 10 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
League Rec: # 15.76 1995 Kathyrn Gold, NCR
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 George, Cristin 10 AquaKnights 19.30 19.26 5
2 Tarbrake, Grace 9 AquaKnights 26.49 24.10 3
3 Pizzano, Anna 10 AquaKnights 26.60 25.72
4 Loughery, Savannah 10 TH_F NT 28.18 2
5 Divver, Caroline 10 AquaKnights NT 30.50
-- Myers, Aurora 9 TH_F NT DQ
Event 5 Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
League Rec: # 31.37 1993 Delonte Stephens, TPDC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Taylor, Matt 12 AquaKnights 43.29 39.07 5
2 Summers, Dominick 12 TH_F 46.62 41.88 3
3 Lintner, Chase 11 AquaKnights 46.25 42.63 2
4 Eppard, Justin 11 AquaKnights 49.28 49.69
-- Summers, Nicholas 11 TH_F 53.00 DQ
-- Burns, Colin 12 AquaKnights 45.53 DQ
Event 6 Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
League Rec: # 31.53 1997 Kathryn Gold, NCR
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Benton, Gloria 12 TH_F 46.93 43.64 5
2 Gilmore, Ann 11 AquaKnights 54.03 54.12 3
3 Lawson, Kendra 12 TH_F 1:03.76 54.47 2
4 Taylor, Reilly 11 AquaKnights 54.53 55.50 1
5 Myers, Ariel 12 TH_F NT 1:02.03
6 Murray, JoAnne 12 AquaKnights NT 1:17.21
-- Czecha, Julia 12 TH_F NT DQ
-- Kokonis, Kristen 12 AquaKnights NT DQ
Event 7 Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
League Rec: # 27.82 2004 Joshua Huger, WOW
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Ryan 14 AquaKnights 37.69 36.65 5
2 Myers, Allen 13 TH_F 44.60 40.50 3
3 Finn, Liam 14 TH_F 1:05.28 48.87 2
4 Robey, Matthew 13 AquaKnights NT 58.94 1
Event 8 Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
League Rec: # 29.94 1998 Jessica Brosch, UH
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lawson, Alia 13 TH_F 47.41 41.73 5
2 Harris, Rachel 14 TH_F 39.81 41.90 3
3 Brindamour, Gallin 14 AquaKnights 52.38 45.90 2
4 Shipley, Karen 13 AquaKnights 52.46 49.50 1
5 Jones, Alex 13 TH_F NT 51.22
Event 9 Boys 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
League Rec: # 26.13 1988 Mark Henderson, FW
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tarbrake, Daniel 15 AquaKnights NT 28.95 5
2 Willoughby, Nichol 17 TH_F 34.56 33.65 3
3 Byron, Nick 18 AquaKnights NT 38.24 2
4 Perrsinger, Paul 16 AquaKnights 50.83 45.60
5 Salazar, Erick 16 TH_F 57.76 46.87 1
-- Trevino, Tomas 16 TH_F NT DQ
-- Uber, Chase 17 AquaKnights 33.53 DQ
Event 10 Girls 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
League Rec: # 29.54 1987 Pam Franklin, KSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kelshaw, Patricia 16 TH_F 35.97 36.75 5
2 Collins, Jessica 18 TH_F 35.46 37.59 3
3 Berard, Audrey 17 AquaKnights NT 38.13 2
4 Alessandrini, Meli 15 AquaKnights 41.09 40.01 1
5 O'Brien, Kate 17 AquaKnights NT 55.72
Event 11 Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
League Rec: # 15.50 1968 Mike Clairmont, SSY
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Davis Jr., Miquel 8 TH_F NT 27.09 5
2 Zapata, Ivan 8 TH_F 29.06 27.40 3
3 Trujillo, Matt 8 AquaKnights NT 30.84 2
4 Russo, Peter 8 AquaKnights 28.96 31.62 1
5 Brandt, Gavin 8 AquaKnights 30.36 32.47
6 Divver, Andrew 8 AquaKnights NT 35.01
Event 12 Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
League Rec: # 16.00 1978 Danielle Mackey, RMS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Buchanan, Jillian 8 AquaKnights NT 23.24 5
2 Harmon, Gabriela 8 TH_F 29.66 26.04 3
3 Malone, Abbey 7 AquaKnights NT 27.24 2
4 Malone, Bridget 7 AquaKnights NT 29.71
5 Barry, Nell 8 AquaKnights 29.46 33.12
6 Brindamour, Natali 8 AquaKnights 47.40 34.18
7 Barry, Alison 6 AquaKnights 41.03 45.50
8 McKeown, Rory 8 AquaKnights 47.61 49.18
Event 13 Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
League Rec: # 30.38 2005 Matthew Gibson, TPDC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lilja, Tyler 10 AquaKnights NT 45.36 5
2 McKeown, Jack 10 AquaKnights 48.75 49.26 3
3 Lawson, Austin 9 TH_F NT 51.20 2
4 Adolph, Kobe 10 TH_F NT 55.59 1
5 Rojas, Vincent 10 TH_F 52.50 56.87
6 Pinkard, Charlie 9 TH_F NT 59.26
7 Burns, Zack 9 AquaKnights 1:00.37 1:00.91
8 Brandt, Andrew 10 AquaKnights 1:01.14 1:14.20
9 Murray, Joseph 10 AquaKnights 1:15.04 1:16.57
10 Brennan, Edward 9 AquaKnights 1:32.00 1:20.56
Event 14 Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
League Rec: # 30.53 1980 Danielle Mackey, RMS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 George, Cristin 10 AquaKnights 41.22 41.61 5
2 Pizzano, Anna 10 AquaKnights 47.24 46.89 3
3 Reising, Harli 10 AquaKnights 51.15 49.26
4 Loughery, Savannah 10 TH_F 1:00.00 51.84 2
5 Divver, Caroline 10 AquaKnights NT 52.46
6 Mitchell, Moriah 10 TH_F 1:31.47 59.81 1
7 Silva, Sabrina 10 AquaKnights NT 1:01.86
8 Barrett, Anastasia 10 AquaKnights 1:17.78 1:18.12
Event 15 Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
League Rec: # 27.84 2005 John Kundrat, PGS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tarbrake, Brandon 11 AquaKnights 34.06 32.91 5
2 Taylor, Matt 12 AquaKnights 35.95 33.40 3
3 Burns, Colin 12 AquaKnights 36.23 34.96
4 Eppard, Justin 11 AquaKnights 38.06 37.68
5 Finn, Cormac 12 TH_F 44.18 42.09 2
6 Benton, Donovan 11 TH_F 46.93 44.72 1
7 Humphrey, Drew 11 AquaKnights 46.68 46.28
8 Gray, Ryan 12 TH_F NT 47.53
9 Mitchell, Martin 11 TH_F 59.15 50.36
10 Whittington, Gion 11 AquaKnights 57.70 53.49
Event 16 Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
League Rec: # 28.51 1988 Johanna Hussey, MSR
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Taylor, Reilly 11 AquaKnights 44.41 41.20 5
2 Czecha, Julia 12 TH_F NT 41.69 3
3 Myers, Ariel 12 TH_F 50.68 44.71 2
4 Konar, Laura 11 AquaKnights 52.47 49.38 1
4 Lawson, Kendra 12 TH_F 56.33 49.38
6 Cooper, Paige 11 AquaKnights 52.91 50.87
7 Murray, JoAnne 12 AquaKnights 1:05.62 54.71
8 Salazar, Brianna 12 TH_F 1:04.21 56.36
9 Silva, Victoria 12 AquaKnights 1:05.87 1:00.96
10 Kokonis, Kristen 12 AquaKnights 1:05.72 1:10.31
Event 17 Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
League Rec: # 25.76 1984 Mark Henderson, FW
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Ryan 14 AquaKnights 32.69 31.75 5
2 Myers, Allen 13 TH_F 33.53 32.50 3
3 Finn, Liam 14 TH_F 37.07 36.96 2
4 Douglass, Michael 13 TH_F 40.84 37.87
5 Robey, Matthew 13 AquaKnights NT 41.06 1
6 Morales, Ricardco 13 AquaKnights 48.06 44.06
7 Pracht Jr., AJ 13 TH_F 59.25 46.45
8 Edwards, Jeffrey 13 TH_F NT 52.05
Event 18 Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
League Rec: # 27.72 1981 Joan Costello, AR
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lintner, Courtney 13 AquaKnights 36.81 36.15 5
2 Harris, Rachel 14 TH_F 33.68 36.40 3
3 Lawson, Alia 13 TH_F 47.51 37.87 2
4 Clark, Jevin 14 TH_F 41.80 39.18
5 Shipley, Karen 13 AquaKnights 42.84 39.66 1
6 Lindsay, Megan 14 TH_F NT 43.21
7 Konar, Kelly 13 AquaKnights NT 45.85
Event 19 Boys 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
League Rec: # 52.77 1987 Mark Henderson, FW
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tarbrake, Daniel 15 AquaKnights NT 1:00.41 5
2 Uber, Chase 17 AquaKnights 1:13.96 1:11.33 3
3 Byron, Nick 18 AquaKnights NT 1:14.81
4 Renehan, Nicholas 16 AquaKnights NT 1:16.88
5 Renehan, Sheridan 15 AquaKnights 1:30.01 1:20.00
6 Trevino, Chris 18 TH_F NT 1:23.53 2
7 Trevino, Tomas 16 TH_F NT 1:44.25 1
Event 20 Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
League Rec: # 58.98 1985 Pam Franklin, KSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Barlow, Valerie 18 AquaKnights NT 1:12.01 5
2 Alessandrini, Meli 15 AquaKnights 1:16.78 1:16.60 3
3 LaChance, Michelle 18 TH_F 1:18.11 1:22.87 2
4 Czecha, Ann 16 TH_F NT 1:37.21 1
5 O'Brien, Kate 17 AquaKnights NT 1:44.26
Event 21 Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
League Rec: # 20.53 1979 Jim Mackey, RMS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harmon, James 8 TH_F 34.34 29.00 5
2 Davis Jr., Miquel 8 TH_F NT 33.64 3
3 Divver, Andrew 8 AquaKnights NT 44.40 2
-- Zapata, Ivan 8 TH_F 39.61 DQ
-- Russo, Peter 8 AquaKnights 50.30 DQ
-- Brandt, Gavin 8 AquaKnights 1:29.41 DQ
-- Trujillo, Matt 8 AquaKnights NT DQ
Event 22 Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
League Rec: # 21.20 1976 Joanne Duymovic, BCC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Buchanan, Jillian 8 AquaKnights NT 36.03 5
2 Harmon, Gabriela 8 TH_F 48.44 38.61 3
3 Barry, Nell 8 AquaKnights 44.37 44.26 2
-- Malone, Abbey 7 AquaKnights NT DQ
-- Malone, Bridget 7 AquaKnights NT DQ
-- Barry, Alison 6 AquaKnights 52.71 DQ
-- McKeown, Rory 8 AquaKnights 1:15.65 DQ
-- Brindamour, Natali 8 AquaKnights NT DQ
Event 23 Boys 9-10 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
League Rec: # 18.04 2005 James Michael, MVP
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Zack 9 AquaKnights 32.53 32.81 5
2 Robertson Jr, Jaso 9 AquaKnights 39.29 32.87 3
3 Murray, Joseph 10 AquaKnights 50.41 42.50
-- Rojas, Vincent 10 TH_F 30.23 DQ
-- Pinkard, Charlie 9 TH_F 42.77 DQ
-- Adolph, Kobe 10 TH_F NT DQ
-- Lilja, Tyler 10 AquaKnights NT DQ
-- Brennan, Edward 9 AquaKnights 42.53 DQ
Event 24 Girls 9-10 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
League Rec: # 17.99 1989 Lauren Briscoe, FP
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pizzano, Anna 10 AquaKnights 23.29 23.22 5
2 Tarbrake, Grace 9 AquaKnights 24.40 25.07 3
3 Reising, Harli 10 AquaKnights 34.18 27.59
4 Myers, Aurora 9 TH_F 33.20 31.18 2
5 Barrett, Anastasia 10 AquaKnights 38.99 34.03
-- Mitchell, Moriah 10 TH_F NT DQ
-- Silva, Sabrina 10 AquaKnights 33.00 DQ
Event 25 Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
League Rec: # 35.24 1990 Aruna Inversin, GM
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Summers, Dominick 12 TH_F 51.19 45.09 5
2 Eppard, Justin 11 AquaKnights 48.62 47.05 3
3 Lintner, Chase 11 AquaKnights 54.06 49.83 2
4 Redding Jr, Dale 12 AquaKnights 1:01.50 1:03.56
5 Whittington, Gion 11 AquaKnights 1:19.86 1:06.59
6 Benton, Donovan 11 TH_F NT 1:11.53 1
7 Humphrey, Drew 11 AquaKnights 1:26.41 1:31.29
-- Gray, Ryan 12 TH_F NT DQ
-- Mitchell, Martin 11 TH_F NT DQ
Event 26 Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
League Rec: # 36.67 1991 Lauren Briscoe, FP
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Benton, Gloria 12 TH_F NT 50.13 5
2 Gilmore, Elizabeth 11 AquaKnights 58.62 54.70 3
3 Salazar, Brianna 12 TH_F 1:17.31 1:09.25 2
4 Konar, Laura 11 AquaKnights 1:15.18 1:13.66 1
-- Silva, Victoria 12 AquaKnights 1:24.71 DQ
Event 27 Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
League Rec: # 33.16 1989 Jeff Weiss, PR
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Summers, Richardo 14 TH_F 42.15 39.75 5
2 Finn, Liam 14 TH_F 54.56 50.53 3
3 Douglass, Michael 13 TH_F 1:07.00 56.32
4 McKeown, Garvey 13 AquaKnights 1:10.76 1:05.27 2
5 Edwards, Jeffrey 13 TH_F NT 1:07.21
6 Morales, Ricardco 13 AquaKnights 1:39.06 1:08.82 1
Event 28 Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
League Rec: # 34.48 1988 Ruth Kominski, SBP
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reisman, Cara 14 TH_F 46.50 48.71 5
2 Shipley, Karen 13 AquaKnights NT 50.00 3
3 Lintner, Courtney 13 AquaKnights 53.81 52.49 2
4 Konar, Kelly 13 AquaKnights NT 59.32
5 Clark, Jevin 14 TH_F 54.46 1:01.16 1
6 Jones, Alex 13 TH_F 1:00.64 1:12.06
Event 29 Boys 15-18 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
League Rec: # 31.02 1995 Aruna Inversin, GM
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Willoughby, Nichol 17 TH_F 36.43 39.43 5
2 Renehan, Sheridan 15 AquaKnights 54.34 48.82 3
3 Renehan, Nicholas 16 AquaKnights NT 50.89 2
4 Perrsinger, Paul 16 AquaKnights 54.60 52.18
5 Trevino, Chris 18 TH_F NT 56.81 1
Event 30 Girls 15-18 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
League Rec: # 34.96 1991 Ruth Kominski, SBP
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 LaChance, Michelle 18 TH_F 42.63 44.18 5
2 Kelshaw, Patricia 16 TH_F 44.57 46.50 3
3 Berard, Audrey 17 AquaKnights NT 48.96 2
4 Robey, Jessica 15 AquaKnights 56.33 54.67 1
5 Czecha, Ann 16 TH_F NT 56.25
Event 31 Boys 9-10 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
League Rec: # 16.54 1982 Paul Long, SBP
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McKeown, Jack 10 AquaKnights 26.00 25.72 5
2 Lilja, Tyler 10 AquaKnights NT 26.44 3
3 Robertson Jr, Jaso 9 AquaKnights 28.76 28.50
4 Lawson, Austin 9 TH_F 36.19 30.56 2
5 Brandt, Andrew 10 AquaKnights 29.94 32.02
6 Rojas, Vincent 10 TH_F 29.76 32.47 1
7 Brennan, Edward 9 AquaKnights 1:08.31 45.02
8 Murray, Joseph 10 AquaKnights 54.85 50.72
-- Adolph, Kobe 10 TH_F NT DQ
-- Pinkard, Charlie 9 TH_F 40.75 DQ
Event 32 Girls 9-10 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
League Rec: # 16.63 1980 Danielle Mackey, RMS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tarbrake, Grace 9 AquaKnights 24.20 24.25 5
2 Reising, Harli 10 AquaKnights 30.21 27.94 3
3 Silva, Sabrina 10 AquaKnights 34.67 29.84
4 Loughery, Savannah 10 TH_F 35.03 30.81 2
5 Divver, Caroline 10 AquaKnights NT 31.53
6 Mitchell, Moriah 10 TH_F 45.66 34.60 1
7 Barrett, Anastasia 10 AquaKnights 40.41 35.84
Event 33 Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
League Rec: # 31.45 2005 Richard Alloway, MVP
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lintner, Chase 11 AquaKnights 46.90 49.08 5
2 Summers, Nicholas 11 TH_F 1:03.79 53.18 3
3 Redding Jr, Dale 12 AquaKnights 54.90 56.03 2
4 Finn, Cormac 12 TH_F 1:07.15 1:03.49 1
5 Gray, Ryan 12 TH_F NT 1:04.41
6 Mitchell, Martin 11 TH_F NT 1:04.70
7 Whittington, Gion 11 AquaKnights 1:08.95 1:05.56
8 Humphrey, Drew 11 AquaKnights 1:01.78 1:12.21
-- Burns, Colin 12 AquaKnights 49.68 DQ
-- Tarbrake, Brandon 11 AquaKnights 41.38 DQ
Event 34 Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
League Rec: # 33.01 1984 Carole Sharpless, MC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Czecha, Julia 12 TH_F NT 52.71 5
2 Gilmore, Ann 11 AquaKnights 57.47 55.60 3
3 Gilmore, Elizabeth 11 AquaKnights 57.96 57.03 2
4 Myers, Ariel 12 TH_F 1:10.29 1:00.40 1
5 Cooper, Paige 11 AquaKnights 1:01.95 1:01.15
6 Salazar, Brianna 12 TH_F 1:17.65 1:10.93
-- Kokonis, Kristen 12 AquaKnights 1:23.87 DQ
-- Silva, Victoria 12 AquaKnights 1:16.73 DQ
Event 35 Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
League Rec: # 29.42 1989 Rob Ritter, KSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Summers, Richardo 14 TH_F 50.59 45.59 5
2 Robey, Matthew 13 AquaKnights NT 52.18 3
3 Pracht Jr., AJ 13 TH_F 1:08.75 56.15 2
4 Edwards, Jeffrey 13 TH_F NT 1:11.03
5 Morales, Ricardco 13 AquaKnights 1:24.25 1:11.16 1
Event 36 Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
League Rec: # 31.99 1984 Pam Franklin, KSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lawson, Alia 13 TH_F 51.50 49.40 5
2 Reisman, Cara 14 TH_F 48.58 49.46 3
3 Brindamour, Gallin 14 AquaKnights 55.68 52.92 2
4 Konar, Kelly 13 AquaKnights NT 58.25 1
5 Lindsay, Megan 14 TH_F NT 1:05.87
Event 37 Boys 15-18 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
League Rec: # 27.56 1990 Rob Ritter, KSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Renehan, Sheridan 15 AquaKnights 44.46 41.16 5
2 Renehan, Nicholas 16 AquaKnights NT 45.98 3
3 Perrsinger, Paul 16 AquaKnights NT 47.68
4 Trevino, Tomas 16 TH_F NT 54.40 2
5 Salazar, Erick 16 TH_F 54.14 54.98 1
Event 38 Girls 15-18 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
League Rec: # 31.17 1992 Nora Granell, BSR
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Berard, Audrey 17 AquaKnights NT 39.07 5
2 Collins, Jessica 18 TH_F 39.03 39.18 3
3 LaChance, Michelle 18 TH_F 40.22 41.44 2
4 Robey, Jessica 15 AquaKnights 44.21 41.74 1
-- Czecha, Ann 16 TH_F NT DQ
Event 39 Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
League Rec: # 18.80 1978 Mark Henderson, FW
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Davis Jr., Miquel 8 TH_F NT 34.38 5
2 Zapata, Ivan 8 TH_F 44.68 37.51 3
3 Harmon, James 8 TH_F 31.59 37.81
4 Trujillo, Matt 8 AquaKnights NT 40.13 2
5 Brandt, Gavin 8 AquaKnights 43.47 44.79 1
6 Russo, Peter 8 AquaKnights 48.02 45.02
-- Divver, Andrew 8 AquaKnights NT DQ
Event 40 Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
League Rec: # 19.50 R. Medlin / D. Mackey, GA-1976/RMS-1978
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Buchanan, Jillian 8 AquaKnights NT 31.15 5
2 Malone, Abbey 7 AquaKnights NT 34.06 3
3 Malone, Bridget 7 AquaKnights NT 39.28
4 Barry, Nell 8 AquaKnights 34.00 39.67
5 Harmon, Gabriela 8 TH_F 46.26 42.12 2
6 McKeown, Rory 8 AquaKnights 50.90 47.69
-- Barry, Alison 6 AquaKnights 1:02.12 DQ
-- Brindamour, Natali 8 AquaKnights NT DQ
Event 41 Boys 12 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
League Rec: # 1:09.09 2005 John Kundrat, PGS
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tarbrake, Brandon 11 AquaKnights 1:34.38 1:26.58 5
2 Taylor, Matt 12 AquaKnights 1:40.92 1:33.81 3
3 Summers, Dominick 12 TH_F 1:50.27 1:34.68 2
4 Redding Jr, Dale 12 AquaKnights 2:07.71 1:57.61
5 Summers, Nicholas 11 TH_F 2:18.81 1:57.84 1
6 Finn, Cormac 12 TH_F 2:04.17 2:07.46
7 Benton, Donovan 11 TH_F NT 2:29.67
Event 42 Girls 12 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
League Rec: # 1:12.29 2008 Geordie Enoch, BSR
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Benton, Gloria 12 TH_F 1:41.59 1:43.50 5
2 Gilmore, Ann 11 AquaKnights 2:02.18 1:54.96 3
3 Taylor, Reilly 11 AquaKnights 2:02.07 1:56.45 2
4 Gilmore, Elizabeth 11 AquaKnights 2:14.06 2:04.56
5 Lawson, Kendra 12 TH_F 2:33.40 2:10.88 1
6 Murray, JoAnne 12 AquaKnights NT 2:31.43
-- Cooper, Paige 11 AquaKnights NT DQ
Event 43 Boys 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
League Rec: # 1:03.99 1989 Rob Ritter, KSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Ryan 14 AquaKnights 1:30.86 1:22.80 5
2 Summers, Richardo 14 TH_F 1:36.45 1:23.03 3
3 Myers, Allen 13 TH_F 1:36.33 1:28.07 2
4 Pracht Jr., AJ 13 TH_F 2:34.28 2:01.75
-- Douglass, Michael 13 TH_F 1:55.34 DQ
Event 44 Girls 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
League Rec: # 1:07.34 1984 Pam Franklin, KSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harris, Rachel 14 TH_F 1:32.99 1:35.72 5
2 Reisman, Cara 14 TH_F 1:34.28 1:40.85 3
3 Brindamour, Gallin 14 AquaKnights 2:06.60 1:53.15 2
4 Clark, Jevin 14 TH_F NT 1:55.72
5 Jones, Alex 13 TH_F 2:04.91 2:04.65
6 Lindsay, Megan 14 TH_F NT 2:05.42
-- Lintner, Courtney 13 AquaKnights NT DQ
Event 45 Boys 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
League Rec: # 1:00.75 1988 Mark Henderson, FW
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tarbrake, Daniel 15 AquaKnights NT 1:08.80 5
2 Willoughby, Nichol 17 TH_F 1:15.13 1:23.41 3
3 Uber, Chase 17 AquaKnights 1:31.96 1:27.88 2
4 Byron, Nick 18 AquaKnights NT 1:34.08
5 Salazar, Erick 16 TH_F 1:47.37 1:45.52 1
Event 46 Girls 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
League Rec: # 1:06.80 1985 Pam Franklin, KSC
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kelshaw, Patricia 16 TH_F 1:24.59 1:26.90 5
2 Collins, Jessica 18 TH_F 1:24.27 1:28.37 3
3 Alessandrini, Meli 15 AquaKnights NT 1:32.18 2
4 Robey, Jessica 15 AquaKnights NT 1:46.23 1
Event 47 Mixed 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
League Rec: # 1:12.18 2001 Takoma Park DC
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Temple Hills 'A' 1:47.30 1:54.18 7
1) Harmon, Gabriela W8 2) Zapata, Ivan M8
3) Davis Jr., Miquel M8 4) Harmon, James M8
2 Prince George's Council #2809 'A' NT 2:08.68 5
1) Trujillo, Matt M8 2) Buchanan, Jillian W8
3) Russo, Peter M8 4) Malone, Abbey W7
3 Prince George's Council #2809 'B' NT 2:18.22 4
1) Brandt, Gavin M8 2) Malone, Bridget W7
3) Divver, Andrew M8 4) Barry, Nell W8
Event 48 Boys 9-18 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
League Rec: # 1:54.91 1993 Takoma Park DC
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Prince George's Council #2809 'A' NT 2:22.34 7
1) Lilja, Tyler 10 2) Tarbrake, Brandon 11
3) Burns, Zack 9 4) Tarbrake, Daniel 15
2 Temple Hills 'A' 2:27.41 2:28.34 5
1) Lawson, Austin 9 2) Summers, Dominick 12
3) Myers, Allen 13 4) Willoughby, Nicholas 17
3 Prince George's Council #2809 'B' NT 2:35.59 4
1) McKeown, Jack 10 2) Taylor, Matt 12
3) Robey, Matthew 13 4) Uber, Chase 17
4 Prince George's Council #2809 'C' NT 2:53.20
1) Robertson Jr, Jason 9 2) Lintner, Chase 11
3) Morales, Ricardco 13 4) Byron, Nick 18
5 Temple Hills 'B' NT 2:53.65 3
1) Pinkard, Charlie 9 2) Summers, Nicholas 11
3) Finn, Liam 14 4) Trevino, Chris 18
Event 49 Girls 9-18 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
League Rec: # 2:02.94 2006 Takoma Park DC
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Prince George's Council #2809 'A' NT 2:39.43 7
1) Tarbrake, Grace 9 2) Taylor, Reilly 11
3) Lintner, Courtney 13 4) Alessandrini, Melissa 15
2 Temple Hills 'A' 2:22.09 2:39.75 5
1) Myers, Aurora 9 2) Benton, Gloria 12
3) Harris, Rachel 14 4) Kelshaw, Patricia 16
3 Prince George's Council #2809 'B' NT 2:46.61 4
1) Pizzano, Anna 10 2) Gilmore, Ann 11
3) Shipley, Karen 13 4) Berard, Audrey 17
4 Temple Hills 'B' NT 2:53.75 3
1) Loughery, Savannah 10 2) Czecha, Julia 12
3) Lawson, Alia 13 4) Czecha, Ann 16
5 Prince George's Council #2809 'C' NT 3:20.14
1) Silva, Sabrina 10 2) Gilmore, Elizabeth 11
3) Konar, Kelly 13 4) Robey, Jessica 15